Навігація
Домів > Живе >

Екстремофіли

Екстремофіли – організми, здатні жити у вкрай несприятливих умовах.

Висока температура – термофіли.
Низька температура – психрофіли (кріофіли).
Висока солоність – галофіли.
Сильно лужна / кислотне середовище – алкаліфіли і ацедофіли відповідно.

Термофіли

Термофіли – організми, здатні існувати при температурах від 45 С і вище. В основному представлені археями і бактеріями. Одним з важливих представників є Thermus aquaticus, чия полімераза використовується в штучній ПЛР-реакції в промислових і дослідницьких цілях.

Гіпертермофіли

Гіпертермофіли – організми, здатні існувати при температурах від 80 С і вище. В основному представлені археями.

Псіхрофіли / кріофіли – організми, здатні існувати при температурах нижче -10 С. До псіхрофілов відноситься досить велика кількість видів з різних таксонів. Існують прсіхрофільні рослини – псіхрофіти / кріофіти, психрофільні тварини (земноводні, комахи, риби) – псіхробіонти і психрофільні мікроорганізми – водрослі, бактерії, археї. Багато з цих істот пристосувалися до замерзання, а передусім, за рахунок зменшення обсягів внутрішньоклітинної води або впливу на її утворення. Таким чином, при вмерзання організму в лід, його клітини уникають фатальних ушкоджень, що наносяться формуюючимося всередині клітин кристалами льоду. Псіхрофіли – одна з найбільших і різноманітних груп екстремофілів.

Галофіли

Галофіли – організми, здатні існувати при високій солоності середовища. Найчастіше зустрічаються в солоних озерах, лиманах і тому подібних місцях проживання. Всі вони мають ті чи інші механізми компенсації осмотичного дисбалансу. До галофілів відносяться археї, бактерії, водорості, ракоподібні (артемія), комахи. Формально, до галофілів можна віднести і облігадно морських тварин, не здатних переносити солоність нижче 30 проміле – радіолярій, коралових поліпів і голкошкірих, але, найчастіше, маються на увазі екстремальні галофіли з внутріматерикових водойм, таких як Мертве Море.

Top