HVG-синдром

HVG-синдром – відторгнення тканин, так само відоме як Host versus Graft Disease (HvGD) – гострий запальний процес, при якому імунна система реципієнта (хост) активно атакує і руйнує пересаджену тканину (графт).

Не плутати з ГВХ синдромом, який описує зворотну ситуацію. Відторгнення тканин може бути частково нівельовано підбором максимально гістологічно схожих пар донора і реципієнта, а, так само, використанням імунодепресантів після пересадки графтів.

Однією з основних причин відторгнення тканин є розбіжність генетичних варіантів молекул МНС (Головного комплексу гістосумісності) на поверхні клітин донора і реципієнта. Чим більше розходження в аллелях, що кодують білки МНС – тим гостріше і швидше протікає ХВГ-синдром. Таким чином, для попередження подібної ситуації, логічним чином використовується генетичне типування та створення генетичних баз даних донорів та реципієнтів, з метою визначення і передбачення їх сумісності або несумісності.

Крім того, діти віком до 1 року (іноді – до двох) мають ще не цілком розвинену імунну систему, і тому здатні прийняти графт від гисто-несумісного донора.

ХВГ синдром – це реакція адаптивної імунної системи за допомогою клітинного (за допомогою Т-кілерів, лімфоцитів, що викликають апоптоз в таргетних клітинах) і гуморального (за допомогою активації В-лімфоцитів, що секретують антитіла) імунних механізмів. Крім того, ці два напрямки синхронізуються за допомогою фагоцитів і розчинних імунних білків. Різні типи пересаджених тканин активують різні механізми відторгнення.

При алотрансплантації – пересадці тканин між представниками одного і того ж виду – графт часто береться у донора, який загинув від травми, тобто, ці тканини вже піддалися ішемії або запаленню. Це означає, що ті клітини імунної системи донора, які містяться в графтів, вже активовані і знаходяться «в стані бойової тривоги».

Дендритні клітини – основний тип антиген-презентуючих клітин тканин донора – мігрують в периферичні лімфовузли донора, і презентують донорські МНС-білки лімфоцитів реципієнта. Що викликає реакцію Т-хелперів реципієнта на МНС донора, який вони вибирають в якості «цілі атаки», оскільки для них він є чужорідною молекулою – індикатором чужорідної тканини, що Т-хелпери сприймають як «вторгнення».

Т-хелпери запускають активацію Т-кілерів, цитотоксичних лімфоцитів, що викликають лізис і апоптоз таргетних клітин. Вони «орієнтуються» на презентовані їм Т-хелперами МНС-білки донора і починають атакувати клітини графтів, руйнуючи і знищуючи їх.

Крім того, презентація МНС здатна активувати В-лімфоцити реципієнта, які так само розпізнають білки донора як чужорідні, і починають синтезувати антитіла проти цих білків, порушуючи роботу графтів і залучаючи до нього інші клітини імунної системи.

Все це може закінчитися одним з трьох сценаріїв:

Гіпергострим відторгненням, гострим відторгненням або хронічним відторгненням.

Гіпергостре відторгнення

У першому випадку за лічені хвилини після пересадки починається системна запальна реакція (SIRS-синдром), яка становить безпосередню загрозу життю реципієнта. Проблему можна вирішити тільки видаленням пересадженої тканини, оскільки процес йде дуже швидко.

Гостре відторгнення

У другому випадку процес починається не раніше тижня після пересадки, причому відбувається в тій чи іншій мірі з усіма графтами, крім ситуації, коли донор і реципієнт – ідентичні близнюки. Гострого відторгнення можна уповільнити імуносупресорами і підбором максимально гістологічно схожих пар донор-реципієнт.

Хронічне відторгнення

У третьому випадку має місце бути втрата функціоналу пересадженою тканини або органу, з заміною його тканин сполучною тканиною реципієнта. Приблизний термін становить близько 4.7-5 років до того моменту, як потрібен новий графт, в залежності від тканини або органу, який був пересаджений. Хронічне відторгнення, найчастіше, вважається незворотнім, і, єдине по-справжньому ефективне вирішення цієї проблеми – пересадка нового графтів замість старого.

Не дивлячись на всі запобіжні заходи та стратегії лікування, відторгнення тканин все ще є найчастішою причиною невдалих Алотрансплантація.

Top