Навігація
Домів > Живе >

Колір очей

Колір очей – мультигенна ознака, що залежить головним чином від кількості та типу пігментів, присутніх в райдужній оболонці.

У людей та інших тварин багато можливих фенотипів кольору очей. У людини вони залежать від змінної пропорції еумеланіну, що виробляється меланоцитами в райдужній оболонці. Яскраві кольори очей багатьох видів птахів значною мірою визначаються іншими пігментами, такими як птеридини, пурини та каротиноїди.

Три основні елементи в райдужній оболонці визначають колір очей: вміст пігменту ( меланіну ) в епітелії райдужки, вміст меланіну в стромі райдужки та клітинна щільність райдужки.

Епітелій райдужної оболонки всіх кольорів очей містить пігмент еумеланіну. Варіанти кольору серед різних райдужних оболонок зазвичай залежать від вмісту меланіну в стромі райдужної оболонки. Щільність клітин у стромі визначає, скільки світла поглинається основним пігментом епітелію.

Колір очей – це успадкована ознака, на яку впливає більше одного гена. Є два основні гени та інші, на які припадає величезна кількість можливих поєднань кольорів очей. У людини відомі три локуси, пов’язані з кольором очей: EYCL1 , EYCL2 та EYCL3. Ці гени відповідають за три фенотипові кольори очей (коричневий, зелений та блакитний). Всі три гени повинні вказувати однаковий колір, щоб колір очей був чітким; інакше ми отримаємо змішаний колір, наприклад, пиво (коричневий + зелений) або сірий (синій + зелений).

Колір очей може змінюватися протягом життя. Іноді незабаром після народження колір очей змінюється зі світлого на темний — це іноді зустрічається у європеоїдів, і пов’язане з накопиченням меланіну у райдужній оболонці. Колір очей зазвичай стабілізується приблизно до шестимісячного віку. У літніх людей очі іноді бліднуть, що пов’язано з певною втратою прозорості мезодермального шару та зменшенням кількості меланіну.

Колір райдужної оболонки може надати багато інформації про людину, а класифікація різних кольорів може бути корисною для документування патологічних змін або прогнозування реакції людини на різні фармацевтичні засоби для очей.

Колір очей варіюється від найтемніших відтінків коричневого до найсвітлішого блакитного. У сприйнятті кольору очей можна виділити три основні кольори: коричневий, жовтий та сірий, а їх пропорції визначають колір ока. Наприклад, світло-карі очі мають багато жовтого і трохи коричневого пігменту, блакитні очі мають дуже мало жовтого пігменту і зовсім не мають коричневого пігменту, зелені очі – це блакитні очі з досить великою кількістю жовтого пігменту. Сірі очі сірі, оскільки в них мало жовтого та слабкої кількості коричневого пігменту. Карі очі здаються карими, оскільки більша частина ока містить коричневий пігмент. Карий колір очей є найпоширенішим (90%), блакитний – на другому місці (7%), потім сірий (2%), а зелений – найрідкісніший (1%).

Карі очі

У людини карі очі містять велику кількість еумеланіну в стромі райдужки, який служить для поглинання світла, особливо на коротших довжинах хвиль.

Очі кольору віскі

В англійській мові світло-карі або золотисті очі іноді називають очима кольору віскі.

Коричневий (карий) колір є переважним кольором, і в багатьох популяціях він (за рідкісними винятками) є єдиним кольором райдужки, який присутній.

Темно-карі очі

Темно-карі очі мають найбільше меланіну.  Темно-карі очі можуть здаватися чорними.

Очі кольору пива

Очі кольору пива є результатом поєднання релеєвого розсіювання та помірної кількості меланіну в прикордонному шарі райдужки.  Іноді це може призвести до появи різнокольорової райдужки, наприклад, ока, каре біля зіниці та темно-сіре або бурштинове у зовнішній частині зіниці під впливом сонячного світла.

Очі кольору бурштину

Бурштинові очі мають однорідний колір і мають сильний зеленуватий / золотистий та іржаво-мідний відтінок. Це може бути пов’язано з випаданням в райдужну оболонку жовтого пігменту, званого ліпохромом (який також присутній у зелених та фіолетових очах). Жовті очі деяких голубів містять жовтий флуоресцентний пігмент, відомий як птеридин.

Зелені очі

Зелені очі – це результат низької та помірної кількості меланіну у вигляді блакитного ока з маленькими крапками жовтого кольору, розкиданими попереду. Синій і пиво разом роблять зелений, але зеленого пігменту немає.  Якщо кількість пігменту трохи збільшується, він може покрити синій колір. Якщо пігмент повністю покриває синій колір, колір ока може перетворитися на пиво. Зелені очі не дуже поширені, але найпоширеніші у європейців, особливо в Ірландії та Північній Європі.

Сірі очі

Сірі очі, як і блакитні та зелені очі, містять меланін в задній частині райдужки, тоді як передня частина райдужки містить незначну кількість. Сірий колір ока чимось схожий на синій колір, але сіра райдужка має більше колагену , тому світло в ній розщеплюється по-іншому, ніж у синій райдужці. Беручи до уваги біологічні аспекти кольорів очей, сірий – це результуючий колір блакитних та зелених очей.

Блакитні очі

Основна теорія полягає в тому, що блакитні очі з’явилися з часом, протягом тисячоліть пристосовуючись до холоднішого клімату. Блакитні очі містять невелику кількість меланіну в стромі райдужки; Світло довшої довжини хвилі поглинається основним пігментом епітелію райдужки, а коротша довжина хвилі відображається релеевським розсіянням.

Блакитні очі відносно поширені у всій Європі та інших регіонах, де мешкають люди європейського походження. В іншому світі вони відносно рідкісні. Близько 8% населення світу має блакитні очі.

У міру збільшення вироблення меланіну в перші кілька років життя, у дітей блакитні очі можуть темніти у міру дорослішання.

Фіолетові і червоні очі

Фіолетові очі – результат змішування червоних і синіх відблисків. Фіолетовий і червоний кольори райдужки вкрай рідкісні, оскільки вони зустрічаються лише серед людей, які страждають альбінізмом . Фіолетові очі майже повністю позбавлені меланіну, тоді як червоні очі взагалі не містять меланіну.

Top