Навігація
Домів > Крапка зору >

Полісся

Геродотове море

«Земля їх поросла густими лісами, і в найбільшому з них є величезне озеро, оточене трясовинами і очеретами, а в цьому озері ловлять видр, бобрів та інших звірів… Там водяться дикі білі коні»
Геродот

Полісся — історико-етнографічний край та природно-географічний регіон у межах Поліської низовини, у басейні річок Прип’яті та середнього Західного Бугу.

Це південно-західна частина Східноєвропейської низовини. Полісся – рівнина в басейнах річок Прип’ять і Буг, що піднімається на 100–250 м над рівнем моря (макс. 316 м).

Регіон Полісся включає майже всю територію Волинської і Рівненської, Житомирської, Чернігівської областей, деякі райони Люблінського воєводства, північ Київської і Хмельницької областей, південні райони Брестської і Гомельської областей. а також деякі райони Могильовської і Гродненської областей, Брянську і частково Калузьку і Орловську області.

З заходу Полісся бере свій початок на перетині долини річки Буг та долини річки Прип’ять. Болотисті райони центрального Полісся відомі як Пінські болота.

Головні міста: Пинськ, Ковель, Сарни, Брест, Лунинець, Кобринь, Мозир, Овруч, Коростень, Чернігів.

Історично за Полісся вважали Берестейщину, щодо якої цей термін уперше й згадується в Галицько-Волинському літописі в 1274 році.

Підземні води, що лежать безпосередньо під поверхнею, створюють мілкі озера та величезні болота. На Поліссі є численні річки, подекуди серед боліт є дещо вищі моренні та льодовиково-водні рівнини, а також нерухомі дюни. На півдні пагорби з гірських порід більш давнього субстрату (крейдяні мергелі та граніти). Майже половина площі покрита болотами та супутніми торфовищами. Є родовища сирої нафти, бурого вугілля та торфу. У минулому також експлуатували болотну руду.

Очерет

Полісся – одна з найбільших лісових площ на континенті. Рослинність рясніє льодовиковими реліктами ( лапландською вербою, невисокою березою ) та заболоченими прибережними лісами та вільхами (з чорною вільхою ). У більш високих районах є соснові ліси та змішані ліси, а в південній частині там росте жовтий рододендрон.

Головна річка Полісся — Прип’ять. Інші значні річки: притоки Прип’яті (Пина, Ясельда, Лань, Случ, Птич, Турія, Стохід, Стир, Горинь, Ствига, Уборть, Словечна, Уж, Дніпро, Десна та їхні притоки. Найбільші озера: Червоне, Біле, Вигонівське, Світязь.

Мох, очерет і вода

Природні умови зумовили тут слабку урбанізацію, ізольованість населених пунктів, а через це це добре збереглось багато елементів традиційної матеріальної та духовної культури населення Полісся. На Українському Поліссі була поширена специфічна традиція написання ікон. Картини були написані на тлі лісів та неба, також прикрашених квітами, що трактувалось як відголосок язичницьких часів.  Величезна колекція ікон Українського Полісся входить до колекції Музею ікон українського дому історико-культурного комплексу “Замок Радомишль”.

Залізничний переїзд

Лелека

Птах по-хазяйськи оглядає свої володіння на землі та в повітрі…

Ящірка

Плазун вперто намагається втекти з поля зору об’єктива, тож іншого виходлу зафіксувати його крупним планом, як узявши до рук, не залишається…

Волинське Полісся

Top