Навігація

Кишкова паличка (Escherichia coli)

E.coli – Грам-негативна, факультативно-анаеробна паличкоподібна бактерія з групи Enterobacteriales, що мешкає в нижній частині кишечника теплокровних організмів.

Велика частина штамів непатогенних, проте трапляються винятки. E.coli – добре вивчений і широко використовуваний в дослідних і промислових цілях, мікроорганізм. Кишкова паличка прекрасно росте і розмножується в культурі, в лабораторних умовах на стандартному середовищі LB-агару. Крім того, її можна культивувати в рідкому медіумі, в тому числі – при достатній аерації – в ферментерах великого обсягу.

Життєвий цикл E.coli досить простий. Вона розмножується простим поділом на дві клітини, крім того, здатна до горизонтального переносу генів шляхом кон’югації. Її геном добре вивчений і розшифрований в 1997 році, що дає доступ до широкого спектру генетичних модифікацій лабораторних і виробничих штамів з різними цілями. Крім того, E.coli володіє великим набором плазмід, які так само можуть бути модифіковані з різними цілями. На даний момент отримано понад сотні повних генетичних послідовностей різних видів роду Escherichia.

В цілому, E.coli вирощується в різних лабораторіях світу вже більше 60 років. Це один з двох основних видів мікроорганізмів, що застосовуються в сфері промислової мікробіології. (Інший – пивні дріжджі Saccharomyces cerevisiae). Цей вид бактерій здатний продукувати найрізноманітніші гетерологічні білки, а наявність плазмід дозволяє модифікувати геном E.coli таким чином, що стає можлива масова продукція необхідних білків в промислових ферментерах великого обсягу. Одним із прикладів успішної модифікації ДНК бактерії, є промислова система виробництва людського інсуліну для потреб медицини. До цього використовувався коров’ячий інсулін, який з певних причин не був ідеальною заміною оригінальної людської молекули інсуліну. Модифікована E.coli використовується, так само, у виробництві вакцин, біопалива, іммобілізованих ензимів і в біоферментації.

Ця бактерія часто використовується як модельний організм в мікробіологічних і генетичних дослідженнях. Культивовані штами E.coli добре адаптувалися до лабораторних умов, і, на відміну від «диких» штамів, втратили здатність розмножуватися в кишечнику теплокровних. Крім того, найчастіше, вони вже не здатні формувати біоплівки. Ці властивості захищали «дикі» штами від антитіл і інших хімічних впливів, але лабораторні лінії дозволяють вивчати дію на них антитіл, антибіотиків та інших хімічних агентів з відносною легкістю.

Таким чином E.coli – один з найпопулярніших модельних мікроорганізмів в дослідженнях мікробної стійкості, виробництві необхідних білків і експериментах по впливу антитіл та інших агентів імунної системи на чужорідні мікроорганізми.

Top