Лейкоцити

Лейкоцити, відомі історично, як білі кров’яні тільця, відносяться до імунних клітин, що входять до складу системи вродженого імунітету хребетних.

Лейкоцити унікальні в тому плані, що, на відміну від інших клітин тіла, не асоційовані з якоюсь конкретною тканиною і мають високу мобільність всередині тіла, переміщаючись по різних тканинах і органах в залежності від ситуації і поставленої задачі.

Вони займаються поглинанням клітинного дебриса, мікроорганізмів і сторонніх часток. Вони не здатні ділитися самостійно, і виробляються з гемопоетичних стовбурових клітин в кістковому мозку.

Існує кілька основних типів лейкоцитів, принципово важливих для функціонування системи вродженого імунітету.

Фагоцити, дослівно «клітини-пожирачі» – мають властивість обволікати або фагоцитувати патогени або частки сторонніх тіл. Для цього фагоцит витягує фрагменти своєї клітинної мембрани, огортаючи ними частку, до тих пір, поки не зможе оточити її цілком своєї мембраною. Поглинута частка виявляється в фагосомі – внутриклітинній двохмембраннфй компартментф всередині фагоцити. До фагосома потім приєднуються лізосоми – ємності з літичними ферментами, які здійснюють перетравлення поглиненого матеріалу.

Такий, в загальних рисах, механізм роботи всіх фагоцитарних клітин імунної системи, до яких відносяться макрофаги, нейтрофіли і дендритні клітини. Вони спеціалізуються на різних завданнях.

Нейтрофіли містять високотоксичні для бактерій і грибів субстанції, вільні радикали і гіпохлорити, що вбивають чужорідні клітини і уповільнюють їх зростання. До близьких родичів нейтрофілів відносяться так само базофіли і еозинофіли. Ці клітини активуються гістамінами і грають ключову роль в регуляції алергічних реакцій.

Функціонально їх завдання полягає в знищенні паразитів різного типу шляхом викиду високотоксичних хімічних сполук. Проте, при гіперактивації, вони здатні завдати серйозної шкоди і здоровій тканині організму.

Макрофаги (від грец. «Великий пожирач») спеціалізуються на поглинанні великих патогенних об’єктів. Вони здатні мігрувати з крові в сусідні тканини, просочуючись через стінки судин і переміщаючись до епіцентру зараження. Там вони провокують «респіраторний вибух» – різкий викид великої кількості активних форм кисню. Крім того, вони відповідають за залучення інших клітин імунної системи до «театру бойових дій».

Дендритні клітини містяться в тканинах, які передбачають контакт із зовнішнім середовищем. Їх основне завдання – презентація антигенів, і, таким чином, вони грають роль зв’язкових між системою вродженого імунітету і системою адаптивного імунітету.

N-кілери грають роль «внутрішньої поліції» організму, яка відстежує і знищує клітини заражені вірусами або проявляють ознаки ракових. Вони не вимагають активації, як Т-кілери та інші клітини імунної системи. Замість цього вони «сканують» комплекс білків на поверхні клітин, відомий як МНС-I, і, якщо виявляють зміни в ньому (найчастіше викликані порушенням патернів роботи клітини – мутаціями, канцерогенезом або вірусами), віддають клітці «наказ на самознищення» в примусовому порядку запускаючи програму апоптозу.

Top