Навігація

Міфи І Казки Бушменів. Походження смерті.

Коли Місяць знову оживає і повертається, і ми бачимо його, то закриваємо очі руками і звертаємось до нього:

– Місяцю, там, у височині! Візьми моє обличчя! А мені дай своє обличчя! Ти повинен взяти моє обличчя туди, до себе! Дай мені твоє обличчя, з яким ти вмираєш і знову повертаєшся, щоб я міг бути схожим на тебе.

Адже там – радість, там у тебе – завжди радість! Ти говорив раніше, що і ми повинні повертатися після того, як помремо. Так було, поки заєць не розсердив тебе.

Ось що зробив заєць. Він сказав, що не перестане плакати, тому що його мати не повернеться, бо його мати померла назавжди. І він буде плакати за матір’ю.

Місяць же сказав зайцю, щоб він перестав плакати, бо його мати не померла назавжди. Вона знову оживе і повернеться.

А заєць сказав, що він не припинить плакати, бо він знає, що його мати не оживе і не повернеться. Тому що вона померла назавжди.

Місяць розсердився, що заєць не погоджується з ним, і він вдарив його кулаком в обличчя і розсік йому губу.

Місяць вигукнув:

– Тепер у тебе завжди буде такий рот, навіть коли ти станеш зайцем! У тебе завжди буде рубець на губі, і ти будеш скакати, тікаючи, і, петляючи, повертатися. Собаки будуть гнатися за тобою, будуть хапати тебе, кусати і рвати на частини, і ти помреш назавжди! І люди будуть вмирати, йдучи назавжди, через те, що ти не погодився зі мною, коли я говорив тобі, що твоя мати повернеться і ти не повинен плакати за нею. Ти сказав мені, що твоя мати не оживе і не повернеться. Ось тому ти повинен назавжди стати зайцем, а люди повинні назавжди вмирати.

Заєць був людиною, але Місяць прокляв його, сказавши, що він повинен назавжди перетворитися на зайця. І люди тепер вмирають, і не повертаються, і не оживають через те, що заєць колись відповідав так Місяцю: він сказав, що його мати не повернеться, не оживе.

Наші матері говорили, що заєць раніше був людиною, а коли він вчинив так, Місяць прокляв його. Він сказав, що він назавжди повинен стати зайцем.

Наші матері кажуть, що у зайця є людське м’ясо. Коли ми вбиваємо зайця і збираємося з’їсти його, то виймаємо це м’ясо, не їмо його – адже це людське м’ясо, це не м’ясо зайця. Воно залишилося у зайця з того часу, коли він був людиною.

Наші матері не дозволяють нам їсти цей шматочок м’яса. Вони кажуть, що якщо ми його з’їмо, то з’явиться важкість в шлунку.

І ось Місяць сказав:

– Ви, люди, коли помрете, зникнете назавжди. Я думав, що дам вам радість. Адже я знав, що мати зайця не вмерла, а спить. Заєць же сказав, що мати не спить, а померла назовсім. Ось так все було, і я розсердився. Адже я думав, що заєць погодиться зі мною: “Так, моя мати спить”.

І Місяць сказав, що тепер заєць буде лежати на відкритому місці, і там його будуть кусати паразити. Заєць не повинен жити в кущах, він лежить не під деревами, а на відкритому місці. Потім він схоплюється, мчить, і на бігу трясе головою, щоб скинути із себе паразитів.

Top