Навігація
Домів > Живе >

Модельний організм

Модельним організмом називається вид, відмінний від H.sapiens, який інтенсивно вивчається для вивчення конкретних біологічних феноменів, з прицілом на використання отриманих даних для кращого розуміння роботи і влаштування інших організмів.

Модельні організми активно використовуються в дослідженні людських захворювань і станів, в тих випадках, коли експерименти на людях, з різних причин, не здійсненні або не етичні. Ця стратегія може бути використана, завдяки наявності загального предка всіх живих організмів і консервативності біологічних процесів і генетичного матеріалу протягом еволюційного древа.

Вивчення модельних організмів дуже інформативно, але слід переносити результати з одних видів на інші з великою обережністю.

При вивченні людських захворювань, модельні організми дозволяють краще зрозуміти процеси і особливості перебігу хвороби без нанесення шкоди справжньому людині. Види модельних організмів вибираються з урахуванням певних таксономічних відносин і подоби людини. Таким чином, модельні організми реагують на аналогічні тим, що виникають при хворобі, стимули максимально близько до того, як реагував би людський організм.

Існує три основних типи моделей хвороб: гомологічні, ізоморфічні і передбачувальні.

Гомологічні моделі будують з використанням тварин, що мають ті ж причини і симптоми хвороби, і, таким чином, більшість ліків, стратегій лікування та лікувальних процедур дають на них той же ефект, що дали б на людину.

Ізоморфічні моделі будують з використанням тварин, що мають ті ж причини хвороби і симптоми хвороби. Ці моделі дозволяють вивчати нюанси протікання хвороби, але лікувальні стратегії і ліки, застосовані до ізоморфічно підібраним тваринам, можуть давати інший ефект, ніж дали б на людину.

Передбачувальні моделі відповідають конкретній людській хворобі тільки в ряді нюансів, дозволяючи вивчати детально лише деякі аспекти, ізольовані, таким чином від інших проявів хвороби.

Існує ряд критеріїв, на основі яких приймається рішення, чи годиться той чи інший організм для побудови моделі. Більшість критеріїв залежить від особливостей і цілей побудови тієї чи іншої моделі. Може вимагатися генетична схожість, збіг певних метаболічних процесів або тонких нюансів будови тканин, в той же час, для інших моделей досить лише більш-менш близького розташування видів на гілках еволюційного древа або навіть екологічних та етологічної аспектів способу життя і поведінки.

Проте, існують і загальні критерії, які виконуються в більшості моделей.

Як модельні організмів вчені обирають за краще види, які мають відносно короткий життєвий цикл, легко утримуються і розмножуються в лабораторних умовах. Крім того, до уваги береться зручність маніпуляцій, відсутність небезпеки для оператора, невеликі розміри і особливості будови генома – наявність плазмід, інбредних штамів і линів, і, навіть кількість «сміттєвої» ДНК.

Найбільш популярними в ХХ-ХХI століттях модельними організмами є: кишкова паличка, пивні дріжджі, дрозофіла, даніо реріо, аксолотль, шпоркова жаба, аноліс зелений, перепіл, хатня миша, сірий щур, макака-резус, шимпанзе і ряд інших.

Top