Моноклональні антитіла

Моноклональні антитіла – антитіла, синтезовані ідентичними імунними клітинами, які всі є клонами однієї материнської клітини.

Моноклональні антитіла мають моновалентну афінність, що означає що вони все здатні зв’язуватися з одним і тим же епітопом. Проте, існує технологія створення біспеціфіческіх моноклональних антитіл, яка дозволяє підвищувати кількість терапевтичних цілей до двох епітопів замість одного.

Майже будь-які антигени можна використовувати для створення моноклональних антитіл, специфічних саме до цих антигенів. Їх можна використовувати для детектування або очищення цього антигену. Дана технологія стала важливим інструментом для біохімії, молекулярної біології і медицини.

Велика частина роботи, що стоїть за виробництвом моноклональних антитіл, полягає у виробництві відповідних гібридом, що включає в себе ідентифікацію антиген-специфічних плазмоцитів і плазмабластів, які будуть виробляти шукані антитіла, і злиття цих клітин з клітинами мієломи. Наприклад, В-лімфоцити кролика використовуються для створення гібридоми кролика. Для злиття мембран використовується поліетилен гліколь, але відсоток успішних злиттів досить низький, тому для роботи береться селективна середовище, в якому можуть рости тільки ті клітини, що злилися. Це можливо, завдяки тому, що клітини мієломи втрачають здатність синтезувати ряд критично важливих для реплікації ДНК ферментів. Вони можуть отримати потрібні ферменти тільки шляхом злиття з плазмоцитами, тому ті клітини мієломи, що не змогли здійснити злиття, залишаються без цих ферментів і гинуть, залишаючи в середовищі тільки гібридомної клітини. Цей розчин клітин використовується для вирощування клонів на мікротитрових осередках. Антитіла, які синтезують клони, перевіряються на можливість зв’язуватися з потрібним антигеном за допомогою ELISA або імуноблоту. Найстабільніші і продуктивні клони йдуть на виробництво антитіл.

Така технологія цікавим чином позначається на цінах доступних антитіл. Перший зразок клону з потрібними антитілами коштує трішки, практично, нічого. Проте його копіювання і підтримку вимагає досить серйозних вкладень. Ситуація чимось нагадує таку в звукозапису або цифровому медіа: перша копія (програма або інший продукт) має невисоку собівартість, в порівнянні з цінами на продаж копій, авторських прав і т.д.

В середньому на 2018й рік річна вартість терапії з використанням моноклональних антитіл, коливалася в районі 100 000 $ в рік або вище. Це приблизно зрівнює її за витратами з кардіоваскулярною хірургією, офтальмологією і лікуванням аутоімунних захворювань.

Моноклональні антитіла використовуються в самих різних областях медицини, біології та виробництва.

В діагностиці моноклональні антитіла виробляються під конкретний антиген, і використовуються для якісних тестів на його присутність або відсутність. Вони входять до складу технології Вестерн-блоту, крім того, в імуногістохімії моноклональні антитіла дозволяють проводити дослідження зрізів тканин. Метод імунофлуоресценції за участю моноклональних антитіл дозволяє вивчати як заморожені зрізи тканин, так і живі клітини.

У терапії моноклональні антитіла використовуються в складі багатьох терапевтичних стратегій і механізмів. Зокрема, існує цілий набір антитіл, специфічних до антигенів ракових клітин, які здатні «нацькувати» на них імунну систему. Крім того, існує широкий спектр антитіл, що застосовуються при лікуванні аутоімунних захворювань, таких як ревматоїдний артрит, хвороба Крона та інші.

Top