Навігація
Домів > Крапка зору >

Папороть

Шукаєм папороть. Усе життя шукаєм.
Шукаєм цвіт. Шукаєм віщий знак.
Шукаємо тоді, коли смеркає,
таємний, темний цвіту зодіак.

Євген Гуцало

Папороті  — група судинних рослин, одні з найдавніших вищих рослин , що з’явилися близько 400 млн років тому в девонського періоду палеозойської ери. 

Гігантські рослини з групи деревовидних папоротей багато в чому визначали обличчя планети в кінці палеозойської – початку мезозойської ери.

В даний час у світі налічується близько 10 000 видів папоротей, це невелика кількість порівняно з їх доісторичним розмаїттям (вважається, що тоді їх було близько мільйона видів).

Папороті відрізняються від мохів тим, що є судинними, тобто мають спеціалізовані тканини, які проводять воду та поживні речовини, та за життєвими циклами, в яких спорофіт є домінуючою фазою. 

Папороті – дуже неоднорідна група, і в ній є кілька загальних рис. Зазвичай це трав’янисті, рідше деревні рослини.

Існує 48 сімейств , 587 пологів і 10 620 видів папоротеподібних.

Папороті зустрічаються у лісах  – в нижньому і верхньому ярусах , на гілках і стовбурах великих дерев  – як епіфіти , в ущелинах скель, на болотах , в річках і озерах , на стінах міських будинків, на сільськогосподарських землях як бур’яни, по узбіччях доріг. 

Найбільше різноманіття папортотей – там, де тепло і сиро: тропіки і субтропіки .

Папороті не мають важливогоекономічного значення, але деякі використовуються для харчових продуктів, ліків, як біодобрива , як декоративних рослин та для очищення забруднених ґрунтів. Вони корисні при виведенні важких металів, особливо миш’яку, з ґрунту.

Папороть є символом Нової Зеландії. Там росте близько 230 видів папорті.

Top