Навігація
Домів > Живе >

Пивні дріжджі (Saccharomyces cerevisiae)

Пивні дріжджі – одноклітинний гриб з групи аскомицетів, один з найдавніших відомих людині мікроорганізмів. Використовується у виробництві спиртовмісних продуктів і в промисловій мікробіології, крім того є популярним модельним організмом в біологічних дослідженнях.

Припускаається, що перші зразки дріжджів були виділені з поверхні плодів винограду, де дріжджі містяться в складі тонкого нальоту, що покриває зовнішню оболонку ягід.

Клітини Saccharomyces cerevisiae – круглі або овальні, вкриті клітинною стінкою, що складається з хітину. Їх клітинний цикл включає в себе дві форми – гаплоїдний і диплоїдну. Перші діляться простим мітозом, збільшуючи чисельність колонії. Вони не здатні переживати тривалі несприятливі умови, тому, в разі різкої зміни в навколишньому середовищі, зазвичай відмирають. Це – безстатева частина життєвого циклу S. cerevisiae. Диплоїдні клітини так само проходять цикл мітозов і зростання, але в стресогенних умовах запускають процес спороутворення, проходячи мейоз і формуючи по чотири гаплоїдних спори, які потім кон’югують. Це – статева частина життєвого циклу S. cerevisiae.

Дріжджі здатні розмножуватися дуже швидко – в оптимальних умовах вони подвоюють свою популяцію кожні 100 хвилин. Однак, швидкість росту і крива зростання різних штамів можуть сильно відрізнятися. Дріжджі здатні харчуватися глюкозою, мальтозою і рядом інших цукрів, причому, список доступних цукрів може відрізнятися, в залежності від того, аеробні умови або анаеробних.

В якості модельного організму S. Cerevisiae цікаві завдяки своїй високій швидкості росту, скромним вимогам до умов культивації, здатності ділитися мейозом і можливості до генетичної трансформації, що дозволяє змінювати їх геном в залежності від поставлених завдань.

S. cerevisiae використовуються для вивчення мейозу, рекомбінації і репарації ДНК. Мутації в генах, відповідальних за генетичну рекомбінацію підвищують чутливість дріжджів до радіації і мутагенів. Чергування безстатевого і статевого розмноження дозволяє відстежувати накопичення мутацій в популяції, або навіть створювати популяції з досліджуваними мутаціями, а потім спостерігати за їх ефектами на мейоз і мітоз клітин, що було б не можливо, наприклад, в культурі кишкової палички.

Крім того, дріжджі – перший еукаріотичний організм, геном якого був повністю секвенований. Це сталося в 1996 році, і, з тих пір, база даних по S. cerevisiae регулярно оновлюється. Той факт, що геном дріжджів так добре картировано, і наявність 31% генів гомологічних з людиною, дозволяє проводити великі дослідження в галузі функціонування окремих генів і їх груп у ході регуляції обміну речовин на різних стадіях життєвого циклу.

Top