Система вродженого імунітету

Система вродженого імунітету – одна з двох основних захисних систем хребетних (інша-система набутого імунітету). Еволюційно старша з них двох, використовує давніші захисні стратегії, і, відносно кажучи, є домінуючою з двох у грибів, рослин, комах і протистів.

Її основні функції у хребетних:

  1. Рекрутинг клітин імунної системи до сайту інфекції шляхом виробництва хімічних атракторів, включаючи специфічні хімічні медіатори, звані цитокінами.
  2. Активація каскаду компліменту (системи компліменту) для ідентифікації бактерій, активації клітин і запуску знищення відпрацьованих комплексів антитіл і загиблих клітин.
  3. Ідентифікація та видалення сторонніх субстанцій в органах, тканинах, крові і лімфі за допомогою спеціалізованих білих кров’яних тілець.
  4. Активація системи адаптивного імунітету шляхом презентації антигенів.
  5. Грає роль хімічного і фізичного бар’єру між організмом і патогенами. Фізичний бар’єр є шкіра, кора дерева і т.д. Хімічний бар’єр створюється шляхом роботи факторів згортання, присутніх в крові або деревному соку, які виробляються після пошкодження, та грають роль первинного фізичного бар’єру в місці поранення.

Запалення є однією з найбільш звичайних реакцій системи вродженого імунітету на ситуацію, яка загрожує безпеці організму. Запалення запускається хімічними факторами, які викидають в міжклітинну середовище пошкоджені клітини, і його першим завданням є створення фізичного бар’єру, що обмежує поширення інфекції і допомогу в загоєнні пошкоджених тканин, одночасно з видаленням патогенів з області пошкодження.

Система компліменту або Каскад компліменту, це частина імунної системи, яка допомагає антитілам видаляти патогени безпосередньо, або відзначати їх для подальшого знищення іншими клітинами. Цей каскад складається з безлічі білків плазми, велика частина з яких синтезується в печінці. Функції системи компліменту в рамках завдань імунної системи дуже широкі. Вона здатна залучати про-запальні клітини до епіцентру подій, відзначати патогени для системи адаптивного імунітету, руйнувати мембрани патогенних бактерій і координувати руйнування відпрацьованих антиген-антитіло-комплексів в крові. Сама по собі система компліменту ділиться на кілька субсистем: класичну, лектинову і альтернативну, які відрізняються одна від одної функціями, принципами активації і механізмами впливу на мішені.

Основою системи вродженого імунітету на клітинному рівні є лейкоцити, інакше відомі як білі кров’яні тільця. Ці клітини мають високу мобільність і не асоційовані з конкретними органами і тканинами. Вони не можуть ділитися самі по собі, і тому виробляються в кістковому мозку гематопоетичними стовбуровими клітинами. Лейкоцити дуже різноманітні, до них відносяться макрофаги, N-кілери, фагоцити, дендритні клітини, нейтрофіли, еозинофіли і ряд інших типів клітин. Вони здатні виконувати найрізноманітніші захисні функції – від пошуку бактерій і поглинання частинок сторонніх матеріалів, до виявлення ракових клітин і запуску їх апоптозу, тобто програмованої клітинної смерті.

Top