Т-лімфоцити

Лімфоцити – підгрупа лейкоцитів, яка відіграє важливу роль в роботі адаптивного імунітету у хребетних. До лімфоцитів відносяться Т-лімфоцити, В-лімфоцити і N-кілери. (Останні, хоча і є лімфоцитами, працюють не в адаптивної імунної системи, а в уродженою імунної системи).

Лімфоцити складають більшість клітин, що містяться в лімфі, звідки і отримали свою назву. Ними представлено від 18 до 24% всіх наявних в організмі циркулюють лейкоцитів.

Т-лімфоцити

Т-лімфоцити – тип лімфоцитів, що розвиваються в щитовидній залозі, і грають центральну роль в розвитку імунної відповіді. Вони походять від лінії прекурсорних клітин, які формуються в кістковому мозку, які, потім, мігрують в щитовидну залозу. Їх диференціація і розвиток тривають навіть після того, як вони залишають її. Ці лімфоцити діляться на кілька груп з різними функціями.

Т-кілери. Ця група Т-клітин (CD8 +) володіє цитотоксичними властивостями, і відомі як «вбивці клітин», оскільки вони беруть участь в процесі знищення заражених вірусами клітин і ракових клітин.

Т-хелпери. Цей тип (CD4 +) Т-лімфоцитів, відомий як Т-хелпери, розпізнає і вбиває чужорідні клітини, причому робить це не напряму, а впливаючи на інші клітинні популяції і типи в рамках імунної системи. Наприклад, вони здатні залучати до цілі В-лімфоцити, які, в свою чергу виділяють антитіла якомога ближче до «епіцентру подій».

Т-регулятори. Третя велика популяція Т-лімфоцитів, завідуюча критично важливим механізмом толерантності, який дозволяє клітинам імунної системи відрізняти патогенні антигени, що вторгаються від білків, власне, нормальних тканин організму. Таким чином Т-регулятори не дозволяють імунній системі атакувати здорові клітини і тканини, граючи роль запобіжника. Порушення їх функції призводить до розвитку аутоімунних захворювань, – коли «запобіжник» не спрацьовує або здійснює «помилку розпізнання». Фактично, Т-регулятор – це система «свій-чужий» в рамках імунітету. У деяких випадках, саме вони не дозволяють організму атакувати ракові клітини, все ще «вважаючи» їх нормальними клітинами. З цієї причини їх іноді називають Т-супрессорами.

Т-клітини пам’яті. Зберігають інформацію про зустрінутих Т-лімфоцитов антигенах, а також молекулярний «контекст» цієї зустрічі в форматі МНС-комплексів. Щоб наївна (не зустрічалися з антигеном) Т-клітина пам’яті розпізнала антиген і зберегла інформацію про нього, їй потрібен якийсь час. Тобто занадто коротка зустріч з антигеном не дасть можливості зберегти інформацію про нього. Надалі, всі клітини, дочірні по відношенню до цієї Т-клітини будуть нести дані про цей антиген. Це – одна з двох систем «запису даних», яка і робить адаптивний імунітет, власне, адаптивним.

Т-лімфоцити відіграють ключову роль в діагностиці і терапії таких захворювань як СНІД, ВІЛ-інфекція, деякі види раку (лімфоми), Т-клітинне виснаження, септицемія і ряд інших. Крім того, Т-лімфоцити, за рахунок того, що складають одну з основних частин системи розпізнавання «свій-чужий» в організмі, створюють багато проблем при трансплантації органів і тканин, вимагаючи застосування імуносупресорів та пошуку максимально близьких за МНС-комплексам донорів.

Top